Zbiorniki na gaz dostępne są w wielu różnych wariantach i opcjach. Występują w wersji naziemnej i podziemnej, a także pionowej i poziomej. Wybór rozwiązania oraz produktu idealnego dla nas i dopasowanego do naszych potrzeb nie jest wcale łatwy. Dlatego nikogo nie dziwi, że inwestorzy potrzebują czasu na podjęcie decyzji, a oprócz tego szukają porad i sugestii. W szczególności trudne może okazać się zdecydowanie o zakupie naziemnego lub podziemnego zbiornika na gaz. Przedstawiamy więc garść najważniejszych informacji o tym, gdzie sprawdzi się zbiornik podziemny na gaz i kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie.
Dla jakiej działki sprawdzi się podziemny zbiornik na gaz?
Zbiornikowa instalacja gazowa musi być przede wszystkim praktyczna. Dotyczy to wszystkich jej elementów, również zbiornika umieszczonego na działce. Jednak wybór konkretnego modelu i typu zbiornika na gaz może przysparzać nieco trudności. O ile pojemność, jaka będzie niezbędna w przypadku konkretnego gospodarstwa domowego, jest dość łatwa do policzenia zwłaszcza przy wsparciu profesjonalistów, o tyle wybór pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem gazowym nie jest już taki oczywisty. Trzeba tutaj uwzględnić zarówno wielkość działki, jak i inne czynniki.
Dlaczego wielkość działki ma znaczenie? Lokalizacja zbiorników z płynnym propanem jest ściśle określona przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ten akt prawny reguluje między innymi minimalne odległości, jakie musi zachować zbiornik na gaz od granicy działki i zabudowań różnego typu. Odległości te różnią się w zależności od wielkości i pojemności zbiornika, ale również od tego, czy jest to naziemny, czy też podziemny pojemnik na gaz.
Ustawodawca przewidział, że minimalny wymagany dystans powinien być dwa razy większy dla zbiorników naziemnych niż jest to określone dla ich podziemnych odpowiedników. Powoduje to, że wybranie właściwej i zgodnej z przepisami lokalizacji jest dużo łatwiejsze dla podziemnych zbiorników na płynny propan ze względu na mniejsze obostrzenia. Tym samym podziemne zbiorniki gazowe są szczególnie polecane właścicielom małych posiadłości.
Na niewielkich działkach właściwe zlokalizowanie i posadowienie zbiornika podziemnego jest dużo łatwiejsze z uwzględnieniem wszystkich wymagań określonych rozporządzeniem. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych posesji nie mogą zdecydować się na zbiornik naziemny. Muszą oni jednak pamiętać, że nie mają całkowitej dowolności w wyborze jego lokalizacji.
Zbiornik na gaz – czy tylko wielkość działki ma znaczenie?
Oprócz wielkości działki przy wyborze pomiędzy naziemnym a podziemnym zbiornikiem na gaz warto również uwzględnić indywidualne preferencje i upodobania inwestora. Podziemny zbiornik z propanem może zostać częściowo lub całkowicie pokryty ziemią, a dodatkowo na jego powierzchni można zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty rabatowe. Sprawia to, że staje się on niemal całkowicie niewidoczny dla osób postronnych.
Takiego komfortu nie mamy decydując się na naziemny zbiornik na płynny propan. Zbiorniki naziemne nie mogą być nawet częściowo ukryte pod gruntem. Dla niektórych użytkowników zbiornikowych instalacji gazowych nie ma to zbyt dużego znaczenia. Ale bywa, że otoczenie domu i cała posesja organizowane są z dużą starannością i wszelkie dodatkowe, niezaplanowane wcześniej elementy mogą zaburzyć tę ustaloną harmonię. W takich przypadkach wskazane jest wybranie właśnie podziemnego zbiornika na gaz propan. Dzięki jego dyskretnej lokalizacji nikt, oprócz właścicieli, nie musi o nim wiedzieć. Warto też pamiętać, że podziemne zbiorniki na gaz występują w tak samo szerokiej gamie pojemności, co ich naziemne odpowiedniki. Oznacza to, że wybór podziemnego zbiornika gazowego nie jest żadnym ograniczeniem dla inwestorów, a jest jedynie źródłem dodatkowych możliwości, jeśli chodzi o organizację swojej przydomowej działki.