piątek, 18 września, 2020

Trudno wyobrazić sobie transport na budowę bez użycia profesjonalnego sprzętu. Jak inaczej miałoby być zresztą możliwe przewiezienie na przykład kilku ton piasku lub żwiru czy ciężkich maszyn potrzebnych do zrealizowania inwestycji. Dlatego też odpowiednie rozplanowanie transportu i użycia konkretnych sprzętów w tym celu będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inwestycji.

Transport HDS

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na budowach jest wynajęcie transportu HDS, czyli pojazdów z wbudowanym hydraulicznym dźwigiem przeładunkowym. Umożliwia on przewóz, wraz z załadunkiem i rozładunkiem, elementów o bardzo dużych gabarytach. Mają bowiem ładowność nawet do dwudziestu czterech ton. Dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się do przewożenia dużych maszyn i urządzeń, jak również kontenerów – zarówno tych na odpady, jak i magazynowych, biurowych czy sanitarnych.

Transportem HDS przewożone są również często duże elementy szkła, jak i agregaty lub części więźby dachowej. Tak szerokie zastosowanie pozwala na wykorzystanie ich na wielu różnych etapach budowy. Można wyróżnić kilka rodzajów pojazdów transportu HDS. Jednym z nich są pojazdy szosowe, przeznaczone do przejazdu na długich trasach, ale jednocześnie po równej i utwardzonej nawierzchni. Natomiast pojazdy terenowe sprawdzą się na wszelkiego rodzaju nierównościach i miejscach, do których trudno dotrzeć. Mogą jednak mieć nieco mniejszą ładowność ze względu na konieczność poruszania się po niełatwym terenie. Jest także transport niskopodwozia, który najczęściej używany jest do przewozu innych maszyn na plac budowy.

Wywrotki – sprawny przejazd

Do przewozu materiałów sypkich często wykorzystywane są wywrotki. Jest to bardzo popularna maszyna, pojawia się niemal na każdej budowie. Można nimi przewozić między innymi ziemię, piasek, żwir, torf, korę czy substraty. Dzięki nim można sprawnie, w wybrane miejsce planowanej inwestycji, przewieźć spore ilości materiału sypkiego, potrzebnego do realizacji budowy. Wywrotki sprawdzają się także na końcowym etapie prac, kiedy trzeba już uprzątnąć cały teren i wywieźć spore ilości odpadów, a także gruz. Załadowanie tego typu elementów na wywrotkę gwarantuje sprawny i bezpieczny transport zarówno między dostawcą a budową, jak i między budową a punktem zbiórki odpadów.

Profesjonalny transport na budowie

Firma, która oferuje maszyny potrzebne do transportu maszyn budowlanych, dysponuje nie tylko szerokim wyborem podobnych urządzeń, ale i gwarantuje ich obsługę przez wykwalifikowanych operatorów. Dzięki temu inwestor lub osoba prowadząca budowę nie musi zastanawiać się, czy będzie w stanie zapewnić obecność odpowiedniego personelu albo szukać nowych osób do pracy z niezbędnymi uprawnieniami. Każda z tych maszyn jest też właściwie przygotowana do przewozu różnego rodzaju materiałów budowlanych. Nie tylko ma więc niezbędne przeglądy i badania techniczne, ale także ma zamontowane odpowiednie zabezpieczenia, które umożliwią wygodny i sprawny przewóz materiałów i sprzętu.

Pracownicy firmy, która oferuje wynajem maszyn budowlanych, również tych związanych z transportem, pomogą w opracowaniu logistyki całego przedsięwzięcia. Wezmą pod uwagę termin rozpoczęcia inwestycji, jej poszczególnych etapów, a także planowaną datę zakończenia. Zweryfikują, na jakim terenie będą odbywać się te prace i jakie elementy będą przewożone – by móc dobrać jak najlepszy sprzęt do danej budowy. Jeśli będzie taka potrzeba, mogą zaproponować także wynajem innych maszyn, które mogą być przydatne na poszczególnych etapach inwestycji. Często są to urządzenia, których użytkowanie może być ze sobą ściśle powiązane – na przykład w sytuacji, gdy należy gromadzić odpady budowlane, mogą przydać się kontenery na śmieci. Tam można składować między innymi gruz czy pozostałości po starych podłogach, oknach, drzwiach i tego typu elementach. Później będzie trzeba te odpady wywieźć, a do tego można będzie już wykorzystać między innymi pojazdy z hydraulicznym dźwigiem przeładunkowym, które sprawdzają się także przy przewozie właśnie kontenerów.

Źródło: Avio-Star – transport HDS

0 Comments

Leave a Comment