Propan często określany jest jako paliwo uniwersalne, ze względu na mnogość jego zastosowań. W samym gospodarstwie domowym wielofunkcyjność gazu propan sprawia, że instalacja gazowa w domu jest dużo wygodniejsza i znacznie bardziej oszczędna, niż inne formy ogrzewania czy dostarczania ciepła do domu. Jednak wszystkie te informacje to tylko ogólniki. Jak więc można stosować propan i do jakich zastosowań się nadaje? Co właściwie wpływa na to, że propan jest tak uniwersalnym paliwem? Odpowiadamy na wszystkie pytania osób, które zawsze chcą wiedzieć więcej.
Dlaczego warto inwestować w propan
Gaz płynny propan od kilku lat znajduje się na szczycie zestawień najchętniej i najczęściej wybieranych metod ogrzewania domu. Propan – jako paliwo opałowe jest stosunkowo tani i wyjątkowo wydajny. Jednak to nie jedyne zalety, jakie można przypisać temu paliwu. Gaz propan stosowany do ogrzewania domu jest również niezwykle wygodny. Cała instalacja na gaz jest całkowicie bezobsługowa i pracuje w zamkniętym obiegu. Przez to również otoczenie pieca oraz kotłownia są czyste i niezapylone. Dodatkowo stosując propan do ogrzewania domu unika się problemu kłopotliwego przechowywania opału i zaopatrywania się w niego. Inną, ważną cechą gazu propan, którą ceni wielu użytkowników, jest jego ekologiczny charakter.
W ostatnim czasie ekologia nabiera wyjątkowo dużego znaczenia w każdej dziedzinie życia, a szczególnie w kontekście ogrzewania domów. Gaz propan jest czysty chemicznie i spala się całkowicie. Tym samym nie przyczynia się do powstawania gazów niskiej emisji, ani smogu. Jedni klienci dbają o stan środowiska naturalnego, inni natomiast mogą być zainteresowani dopłatami proponowanymi przez samorządy z tytułu wymiany pieca na ekologiczny. Niezależnie od tego, jakie cechy gazu propan i instalacji na gaz płynny są dla nas najważniejsze, to warto inwestować w to paliwo opałowe, ze względu na jego uniwersalny charakter.
Wielofunkcyjność propanu, czyli uniwersalne paliwo dla domu
O uniwersalnym charakterze gazu propan świadczy również jego wielofunkcyjność. Decydując się na instalację na gaz propan w domu, dobrze jest mieć świadomość, że gaz z przydomowego zbiornika może zostać wykorzystany nie tylko do ogrzewania nieruchomości. Gaz propan jako paliwo opałowe jest bardzo wydajny, pozwala na otrzymanie dużej ilości ciepła ze spalania stosunkowo niedużej ilości gazu. Wykorzystanie propanu do ogrzewania domu jest najpopularniejszym i najczęstszym obecnie zastosowaniem. Pozwala na ogrzewanie domu tanio, ekologicznie i wygodnie.
Jednak gospodarstwa domowe, które nie są w zasięgu sieci gazu ziemnego, z pewnością docenią inne zastosowania propanu z przydomowego zbiornika. W takich domach do zasilania kuchenki gazowej najczęściej wykorzystuje się małe i niewygodne butle na gaz lub też stosuje się kuchenki zasilane prądem. Butle z gazem propan-butan okazują się aż dwa razy droższe, niż gaz propan ze zbiornika zlokalizowanego poza budynkiem, na terenie posesji. Również zaopatrywanie się w butle z gazem jest trudniejsze, bardziej czasochłonne i wymaga zdecydowanie więcej siły, niż zatankowanie gazu propan do przydomowego zbiornika. Podobnie prąd jest jedynym sposobem na podgrzewanie wody użytkowej przy pomocy bojlera. Jest to rozwiązanie dość kosztowne i warto szukać alternatywy. I taką właśnie alternatywą jest gaz propan z przydomowego zbiornika. Warto wziąć pod uwagę, że jest to niedrogi sposób zarówno na zasilanie kuchenki gazowej, jak i na podgrzewanie wody użytkowej. Jednocześnie stosujemy propan także do ogrzewania domu. Takie wszechstronne zastosowanie gazu płynnego to nie tylko oszczędność, ale także wygoda i niezależność.
Gaz propan z przydomowego zbiornika sprawia, że gospodarstwo domowe jest całkowicie niezależne od dostaw gazu z sieci. Tym samym żadne awarie czy przerwy w dostawie gazu nie mają żadnego wpływu na dostępność gazu w domu wykorzystującym propan. Taka niezależność jest szczególnie ważna zimą, gdzie od stałego dopływu gazu zależy utrzymanie ciepła w budynku. Dzięki temu, iż propan jest tak uniwersalnym paliwem opałowym, jest on doskonałym rozwiązaniem do każdego domu.
Źródło: LPG Direct – gaz propan