Każdy uraz może spowodować zmiany w organizmie. Wiele z nich jest widocznych na pierwszy rzut oka, wywołują także konkretne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu – zwłaszcza, jeśli dotyczy to kończyny górnej lub dolnej. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze wszystkie zmiany są tak łatwo zauważalne. Może się okazać, że pewne nieprawidłowości zachodzą wewnątrz kończyny, na przykład w funkcjonowaniu mięśni, ścięgien czy więzadeł. Stan ten należy sprawdzić, najlepiej poddając się dokładnemu badaniu prowadzonemu przez wykwalifikowanego lekarza. Taką procedurą jest między innymi badanie USG mięśni kończyny górnej i dolnej.
Wskazanie do badania USG
Już sam fakt przebytego urazu jest konkretnym wskazaniem do tego, żeby poddać się badaniu USG mięśni kończyny górnej lub dolnej. Można w ten sposób sprawdzić czy nie doszło do urazów mięśni, ścięgien lub więzadeł. Warto wiedzieć, że dotyczy to zarówno nagłych wypadków, jak i przewlekłych schorzeń. Dlatego też, jeżeli pacjent przez dłuższy czas odczuwa ból w obrębie kończyn górnych lub dolnych, również powinien zgłosić się na badanie USG – po to, by sprawdzić, czy nie zaszły jakieś niepokojące zmiany w obrębie tych części ciała.
Badanie ultrasonograficzne pomoże także wykryć, czy nie doszło do takich nieprawidłowości, jak na przykład zapalenie kaletek, wysięki w stawie czy przerost błony maziowej. Tego typu badanie wykorzystywane jest również do sprawdzania krwiaków i guzów. Warto wiedzieć, że wiele z takich zmian może być niegroźnymi przypadkami, łatwymi do wyleczenia – żeby jednak mieć świadomość, jak należy z nimi postępować, konieczne jest sprawdzenie czy zmiany są płynne, czy może lite i twarde. To jest już podstawą do rozróżnienia, na ile poważne są to nieprawidłowości. Badania USG są wykorzystywane także jako procedury pomocnicze przy robieniu biopsji lub punkcji.
Jak przebiega badanie USG kończyn?
Dla pacjenta badanie USG jest procedurą prostą i nieinwazyjną. W przypadku badania kończyn górnych i dolnych nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie ze strony osoby badanej. Dlatego też pacjent nie ma obowiązku przychodzenia na czczo, nie musi też wykonywać uprzednio dodatkowych badań, jeżeli nie ma ku temu konkretnych wskazań, na przykład ze strony lekarza prowadzącego.
W trakcie samego badania pacjent ma za zadanie jedynie odsłonić kończynę. Diagnosta smaruje badane miejsce odpowiednim żelem, bezpiecznym dla skóry. Następnie przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do badanego miejsca i delikatnymi, prostymi ruchami sprawdza obraz kończyny. Lekarz prowadzący badanie jest w stanie w ten sposób sprawdzić, czy mięśnie lub więzadła nie są w żaden sposób uszkodzone, czy nie powstały w wyniku urazu różnego rodzaju krwiaki bądź inne nieprawidłowości. Jedną z zalet badania USG jest fakt, że wyniki znane są od razu, dlatego zaraz po jego zakończeniu można usłyszeć dalsze zalecenia w kwestii postępowania z uszkodzoną kończyną. Pacjent może się dowiedzieć, czy wdrożone leczenie jest poprawne i przynosi pozytywne efekty, czy może konieczne są kolejne konsultacje lub następne kontrolne USG po jakimś czasie.
Kto może się poddać badaniu USG kończyny dolnej i górnej?
Z racji tego, że badanie USG jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, mogą się mu poddać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. To procedura bezbolesna, która nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Dlatego wykorzystywana jest do dokładnej diagnostyki nawet u najmłodszych pacjentów, którzy przeszli jakiekolwiek urazy. Temu badaniu mogą być poddawane także kobiety w ciąży – wszak nawet samo prowadzenie ciąży związane jest z regularnym przeprowadzaniem właśnie badania aparatem ultrasonograficznym.
Jeżeli tylko pacjent podejrzewa u siebie różnego rodzaju nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem kończyn górnych lub dolnych, powinien udać się na precyzyjne i sprawne badanie USG. Wiadomo przecież, że szybko postawiona poprawna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, a dzięki temu też na szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności.