piątek, 30 października, 2020

Wykorzystanie luster jest najskuteczniejszym sposobem na powiększenie małego i nieustawnego wnętrza domu lub mieszkania. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi każde pomieszczenie optycznie zyska kilka dodatkowych centymetrów.

Lustro – wspaniały element wystroju domu lub mieszkania

Tafla szkła, w której można zobaczyć swoje odbicie lub wnętrze pomieszczenia, od wieków zachwyca i inspiruje architektów zajmujących się aranżacją oraz dekoracją wnętrz. Odpowiednio dobrane lustro może posłużyć do dekoracji i optycznego powiększenia każdego pomieszczenia. Zabieg ten sprawdza się niezależnie od tego, czy wybierze się bogato zdobione barokowe ramy, w których będzie znajdować się tafla szkła, czy też nowoczesne, wręcz awangardowe rozwiązania w postaci nietypowych kształtów luster. 

Zdaniem znanych oraz cenionych architektów i designerów zajmujących się aranżacją przestrzeni mieszkalnej lustra to doskonałe, a zarazem tanie rozwiązanie w dobie nieustawnych mieszkań i w przypadku posiadania pomieszczeń o niewielkich metrażach. Przy pomocy luster każde małe wnętrze stanie się bardziej przestronne, jasne, a co za tym idzie – będzie wyglądało na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Tafla szkła wpływa na powierzchnię lustra, a w zasadzie efekt, jaki ona tworzy, oddziałuje na ludzką percepcję, dając złudzenie optycznego powiększenia każdego wnętrza. Lustro doskonale wydłuży krótki korytarz, poszerzy zbyt wąski salon, a zawieszone pod sufitem doda kilkadziesiąt centymetrów zbyt niskiej sypialni, sprawiającej nieprzyjemne uczucie przytłoczenia i klaustrofobii.

Jak optycznie powiększyć wnętrza przy pomocy luster?

Lustra powinny być montowane wszędzie tam, gdzie mały metraż zaburza stworzoną aranżację wnętrza i sprawia, że pomieszczenia prezentują się nieciekawie. Przy projektowaniu wnętrz warto wybrać miejsce, w którym powinny znaleźć się tafle szkła, które optycznie odbijają wpadające przez okna promienie słoneczne i tym samym tworzą w pomieszczeniach efektownie wyglądającą poświatę. To rozwiązanie, które polecane jest osobom posiadającym wnętrza surowe, w których dominują zimne i przytłaczające barwy, a także duża liczba elementów z metalu, stali nierdzewnej oraz marmuru i betonu. 

Doskonałym sposobem na aranżację niewielkiego mieszkania czy domu jest umieszczenie luster w centralnych punktach. Może to być łazienka, garderoba, wyjściowy korytarz, salon lub sypialnia. Rozwiązanie to jest polecane przez designerów, którzy wychodzą z założenia, iż tego typu rozmieszczenie luster tworzy niezwykle ciekawy zabieg aranżacyjny. Dzięki niemu każde pomieszczenie wydaje się większe i znacznie szersze, co ogólnie wpływa na design domów lub mieszkań, szczególnie tych o bardzo małym metrażu.

W jaki sposób i gdzie zamontować lustra w małych oraz nieustawnych wnętrzach domu lub mieszkania?

Odpowiednio dobrane lustra sprawiają, że pomieszczenia wydają się nie tylko większe, ale znacznie wyższe i szersze, niż są w rzeczywistości. Innymi słowy powierzchnia lustra optycznie powiększa dostępną przestrzeń. Wykorzystanie luster w domu lub mieszkaniu polega także na ustawieniu ich w rogu lub umieszczeniu pomiędzy oknami, a nawet pod sufitem. Warto wykorzystać efekt optycznego powiększenia, jaki daje ten element, wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość. Należy pamiętać, że lustro, czy jest ono oprawione w ramę, czy też stoi pomiędzy dwoma oknami, wnosi w metraż domu lub mieszkania zupełnie nową perspektywę, co podnosi walory wizualne każdego pomieszczenia i daje wrażenie dodatkowej przestrzeni. 

Tafla szkła odbija nie tylko promienie słoneczne, ale również roślinność czy inne elementy wystroju pomieszczenia. Daje to wrażenie dodatkowej przestrzeni, do której użytkownik w domu lub mieszkania co prawda nie ma fizycznego dostępu, ale może ją obserwować i napawać się jej pięknem. Lustro może podkreślać piękno dodatków, mebli czy też innych elementów dekoracyjnych zastosowanych w pomieszczeniach.

Lustra to przede wszystkim elementy dekoracyjne, które zamontowane w odpowiednim miejscu, doskonale skorygują nieprawidłowe proporcje pomieszczenia. Rozwiązanie to jest prostym sposobem na powiększenie małego i nieustawnego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono zaaranżowane.

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła

0 Comments

Leave a Comment