piątek, 18 września, 2020

Gratowanie to jeden z procesów końcowej obróbki powierzchni detalu po wcześniejszych pracach związanych chociażby ze skrawaniem lub wypraskami. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które mają na celu oczyścić powierzchnię z wszelkich niedoskonałości. Jakich zatem urządzeń używać w celu dokładnego gratowania?

Gratowniki – wysoka precyzja i jakość

W sprzedaży dostępnych jest wiele gratowników, które cechują się niezwykłą precyzją obróbki kształtu. To co je wyróżnia to przede wszystkim możliwość stosowania ich z innymi urządzeniami takimi jak: maszyny CNC, wiertarki, frezarki, a także tokarkach czy też z narzędziami używanymi do obróbki ręcznej. Biorąc pod uwagę modele gratowników z ostrzem należy wspomnieć, iż posiadają one wymienne końcówki, które pozwalają na podwójną obróbkę – zarówno cięcie pod kątem z dolnej i górnej strony detalu.

Wysoka precyzja oraz możliwość sterowania siłą nacisku gratownika sprawia, że można z powodzeniem używać go do prac z różnymi metalami. Niewątpliwie najlepszą zaletą gratowników jest ich łatwość oraz szybkość użycia, które w połączeniu ze stosunkowo niskim kosztem zakupu sprawiają, że jest to trwałe i wielozadaniowe narzędzie. Ogromną zaletą tego rodzaju gratowników jest wspomniana wcześniej możliwość wymiennych ostrzy z HSS, które, w połączeniu z różnymi rozmiarami, pozwalają cieszyć się precyzyjnym i trwałym gratowaniem metalu.

Gratowanie jest procesem wymagającym zachowania sporej precyzji – głównie ze względu na konstrukcję detalu – w tym celu omawiane narzędzia pozwalają również między innymi na gratowanie otworów przecinających się. Skomplikowane kształty wymagają doboru odpowiednich gratowników – w przypadku konieczności zachowania jak najwyższej precyzji prac, z pomocą przychodzą mikrogratowniki CNC, które umożliwiają obróbkę w wielu płaszczyznach. Z powodzeniem nadają się do prac przy detalach o wymiarach Ø 1,2mm – Ø 7,5mm. Najwyższą precyzję zapewnia równomierna siła ostrza, która jednolicie pozbawia detal wszelkich niedoskonałości.

Wiele rodzajów narzędzi do różnych potrzeb

Oprócz wspomnianych wcześniej narzędzi, w dystrybucji dostępne są również gratowniki elastyczne – ich właściwości pozwalają na wnikliwą obróbkę podczas przejścia. Prosta konstrukcja narzędzi zapewnia skuteczną obróbkę, jednocześnie zachowując długą żywotność gratownika. Możliwość elastycznej obróbki doskonale sprawdza się we wszelkich dziedzinach produkcji maszyn i narzędzi przemysłowych. Jest to dowodem na długotrwałe działanie, a zarazem oszczędności dla przedsiębiorstwa, które wynikają z długiego okresu działania gratownika. Zaletą takiej konstrukcji jest uniwersalizm, który pozwala na montaż do wielu narzędzi zapewniając trwałą i dokładną obróbkę. Szeroki asortyment pozwala także na dobór gratowników o określonej wielkości, natomiast w przypadku, gdy dane narzędzie nie spełnia oczekiwań klienta – istnieje możliwość zaprojektowania i wyprodukowania gratownika o ściśle określonych wymiarach.

W momencie, gdy użycie tradycyjnych szczotek z metalowymi nitkami nie zdaje rezultatu, wówczas warto rozważyć także gratowniki TB. Omawiane narzędzia skutecznie likwidują tak zwane wiszące zadziory i inne niedoskonałości powstałe podczas prac związanych ze wcześniejszą obróbką powierzchni detalu. W momencie, gdy dany przedmiot został wykonany z twardych metali, warto rozważyć zakup gratowników diamentowych. Ich wielozadaniowość oraz silna konstrukcja z łatwością pozwoli na obróbkę twardszych powierzchni. Gratowniki diamentowe w praktyce znajdują zastosowanie w branżach przemysłowych – w tym między innymi w branży hydraulicznej oraz motoryzacyjnej. Ich rozmiary pozwalają na użycie zarówno w maszynach CNC, jak również na wiertarkach i tokarkach.

Odpowiedni dobór gratowników pozwoli cieszyć się dokładnie obrobioną powierzchnią. Uniwersalność oraz wielozadaniowość narzędzi gratujących spotkała się dotychczas z uznaniem wśród wielu tysięcy zadowolonych klientów. Użycie trwałych i najlepszych materiałów do produkcji narzędzi przekłada się długi okres użytkowania i niezawodność, która jest ceniona w przemyśle produkcyjnym.

Źródło: S.T.M – Systemy i Technologie Mechaniczne

0 Comments

Leave a Comment