piątek, 18 września, 2020

Inteligentny dom w dużej mierze opiera się na automatyce. System nie tylko samoczynnie reaguje na polecenia, ale również analizuje aktualną sytuację i na tej podstawie uruchamia określone procesy. Dzięki temu wiele czynności wykonywanych jest bez naszego udziału.

Nie da się ukryć, że miłośników inteligentnych rozwiązań zachęca przede wszystkim wygoda, jaką oferują systemy Smart Home. Jeden przycisk i jedna komenda wystarczy, aby dostosować oświetlenie, uruchomić sprzęt grający czy też włączyć alarm. Wybrane instalacje oraz urządzenia zostają zintegrowane, co umożliwia także rozszerzenie i połączenie ich funkcjonalności.

To właśnie gwarantuje szeroko rozumiana automatyka domowa. Warto wyjaśnić, na czym ona polega i jakie możliwości oferuje.

Automatyka do domu – co to jest?

Mówiąc w sposób ogólny, jest to system integrujący instalacje oraz urządzenia w taki sposób, aby mogły komunikować się ze sobą przy użyciu centralnej jednostki sterującej. Znacząco ogranicza on ingerencję człowieka – jego rola często skupia się na konfiguracji systemu, a także przygotowaniu wybranych scenariuszy, które uruchamiane są już w sposób automatyczny.

Istotnymi elementami automatyki domowej są czujniki montowane w wybranych instalacjach. To one reagują na wszelkie zmiany parametrów i aktualnej sytuacji – na tej podstawie wysyłają sygnał do centrali, która następnie inicjuje poszczególne procesy.

Zakres automatyki do domu jest bardzo szeroki. Może ona objąć następujące instalacje oraz urządzenia:

 • oświetlenie,
 • ogrzewanie,
 • rolety i żaluzje,
 • RTV/AGD,
 • instalacje alarmowe i monitoring,
 • nawadnianie ogrodu,
 • bramy i furtki.

Elementy te mogą być użytkowane pojedynczo lub łączone w większe zestawy, które odpowiadają za wiele czynności jednocześnie. Co jednak najważniejsze, automatyka domowa wykorzystywana jest zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych systemach inteligentnego domu. Jej elementy instalować można więc w domach, mieszkaniach, a także firmach, szkołach, kościołach czy też budynkach użyteczności publicznej.

Automatyka w Smart Home – przykłady zastosowania

Skoro wiemy już, na jakiej zasadzie działają systemu automatyczne i gdzie można z nich korzystać, warto przedstawić kilka przykładów ich zastosowania. Skutecznie unaocznią nam one potencjał całego systemu.

 • Automatyka oświetleniowa – wykorzystanie czujników ruchu sprawi, że światło w ogrodzie lub przed domem zostanie załączone w momencie, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu. W ten sam sposób automatyka pracuje również wewnątrz pomieszczeń. Poza czujnikami ruchu, montowane są również czujniki zmierzchowe, reagujące na natężenie promieni słonecznych.
 • Automatyka grzewczadoskonałe rozwiązanie, gdy chcemy wyeliminować straty cieplne. Czujniki analizują temperaturę w pomieszczeniu – jeśli spadnie poniżej pewnego poziomu, wysyłają informację do centrali, która uruchamia grzanie. I odwrotnie. System grzewczy może reagować także na dane z serwisu pogodowego.
 •  Automatyka rolet i żaluzji – jest stosowana w celu zarządzania stopniem nasłonecznienia pomieszczeń, co pozwala na przykład dogrzać je zimą. Montowane są czujniki pogodowe, a także programatory czasowe.
 • Automatyka alarmowa – po wykryciu ruchu przez czujnik, uruchamiany jest alarm i kamery. Następnie stosowny komunikat zostaje wysłany do odpowiednich służb i domowników. Automatyka pozwala również zintegrować czujniki dymu i gazów, a także kontaktory okienne, drzwiowe oraz roletowe. W razie zalania, system odcina zawory wody, minimalizując tym samym ewentualne straty.
 • Automatyka ogrodowa – czujniki pozwalają między innymi na automatyczne podlewanie. Zintegrowane może zostać także oświetlenie.

To oczywiście tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób użytkowana jest automatyka w Smart Home. Jej implementacja wpływa nie tylko na wzrost komfortu życia, ale również na poprawę bezpieczeństwa, a także realne oszczędności, związane z efektywniejszym zużyciem prądu, wody i energii grzewczej.

0 Comments

Leave a Comment