Myślisz, że tylko gospodarstwa domowe i firmy mogą ubiegać się o unijne dopłaty do instalacji fotowoltaicznej? Jesteś w błędzie. Szansę na dofinansowanie mają także rolnicy. Wystarczy, że skorzystają z programu Agroenergia. Co to za inicjatywa i co należy zrobić, aby skorzystać z unijnego wsparcia?
Fotowoltaika dla rolnika – kto może starać się o unijne dofinansowanie? Jakie przedsięwzięcia są objęte programem?
Agroenergia to program, który ma zwiększyć ilość energii elektrycznej wytwarzanej w rolnictwie z odnawialnych źródeł. Dzięki niemu inwestycja w fotowoltaikę jest w przypadku rolników jeszcze bardziej opłacalna. Kto może skorzystać z dotacji przygotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
Beneficjentem programu Agroenergia 2020 może być:
- osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, pod warunkiem że minimum od roku osobiście prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej od 1 do 300 hektarów,
- osoba prawna, która minimum od roku prowadzi działalność rolniczą lub gospodarczą w zakresie usług rolnych oraz jest właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych i gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych od 1 do 300 hektarów.
Programem objęte są przedsięwzięcia zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, instalacji wiatrowej oraz pompy ciepła – wszystkie o mocy od 10 do 50 kW. Ze środków inicjatywy sfinansować można także instalację hybrydową, będącą połączeniem instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Co ważne, przedsięwzięcia te mają służyć beneficjentowi do zaspokajania własnych potrzeb energetycznych.
Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników – ile można zyskać?
Oferowana w ramach programu Agroenergia dotacja może obejmować do 20% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 25 000 złotych. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 do 30 kW rolnik może otrzymać dofinansowanie wynoszące 20% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 15 000 złotych.
Z kolei w przypadku systemów fotowoltaicznych o mocy od 30 do 50 kW dotacja może sięgać 13% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 25 000 złotych. W ramach programu rolnik może zdecydować się również na instalację hybrydową, czyli fotowoltaikę z pompą ciepła. W takiej sytuacji program przewiduje dodatek w wysokości 10 000 złotych. Natomiast moc systemu oblicza się na podstawie obydwu urządzeń.
Co ważne, aby uzyskać dofinansowanie z programu Agroenergia, rolnik nie może korzystać z innych inicjatyw realizowanych ze środków publicznych. Wyjątkiem jest ulga termomodernizacyjna. Niemniej w przypadku łączenia tych programów kwota otrzymanej dotacji zmniejsza kwotę przedstawioną do odliczenia.
Program Agroenergia – ważne informacje, warunki i zasady
Żeby skorzystać z programu, należy spełnić określone warunki. Po pierwsze, wniosek o dotację trzeba złożyć przed rozpoczęciem inwestycji. Przyznane środki natomiast zostaną wypłacone dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Po drugie, instalowane urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed zamontowaniem.
Po trzecie, beneficjent musi wykorzystywać instalację przez minimum 3 lata od zakończenia przedsięwzięcia, rozumianego jako przyłączenie mikrostacji do sieci, zawarcie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym lub uzyskanie protokołu odbioru, które dotyczy instalacji off-grid, magazynów energii i pomp ciepła. Po czwarte, koszty kwalifikujące się do programu Agroenergia 2020, rolnik musi ponieść w terminie od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2025 r. Można do nich zaliczyć nie tylko zakup i montaż instalacji, ale wykonanie audytu energetycznego czy też projektu budowlanego i wykonawczego.
Dzięki programowi Agroenergia fotowoltaika staje się dla rolników jeszcze bardziej opłacalnym przedsięwzięciem. Odpowiednio zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne gwarantują bowiem konkretne oszczędności. Wpływają również pozytywnie na środowisko naturalne.