piątek, 30 października, 2020

Nie jest łatwo pożegnać bliską osobę. A właśnie to najbliższa rodzina musi zmierzyć się nie tylko z trudnym momentem śmierci drugiej osoby, ale i zająć się przygotowaniem całej ceremonii pogrzebowej. Czasem ten temat jest już przedyskutowany w rodzinnym gronie, niektórzy mają spisane to, jak chcieliby, by wyglądało ich ostatnie pożegnanie. Często jednak ludzie wolą nie poruszać tych kwestii, dopóki nie jest to absolutnie niezbędne. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nieocenionym wsparciem może być pomoc dobrego domu pogrzebowego w organizacji pochówku.

Organizacja pogrzebu – od czego zacząć?

Zakład pogrzebowy może pomóc przy organizacji tego niełatwego wydarzenia już od momentu stwierdzenia zgonu osoby zmarłej. Dlatego też dom pogrzebowy czynny jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie konieczność wykonania telefonu z informacją o śmierci kogoś bliskiego. Zakład pogrzebowy Praga Warszawa przyjedzie odebrać ciało – bez względu na to czy do śmierci doszło w domu, czy w szpitalu. Przewiezie ciało do chłodni i przygotuje je do pochówku.

W tym samym czasie pracownicy domu pogrzebowego pomogą rodzinie osoby zmarłej przebrnąć przez najważniejsze ustalenia i niezbędne formalności. Pierwszym krokiem, który jest konieczny do tego, by móc w ogóle zacząć organizację uroczystości pogrzebowych, jest udanie się do urzędu stanu cywilnego po akt zgonu. Z tym dokumentem można przystąpić do wyboru miejsca pochówku, decyzji co do tego, czy ma być to grób pojedynczy, podwójny czy może rodzinny – jeśli rodzina nie miała wcześniej wykupionego żadnego miejsca lub nie decyduje się na dochowanie do istniejącego już grobu. Następnie można zastanowić się nad tym, w jakim obrządku odbędzie się uroczystość pogrzebowa, tj. czy będzie to pogrzeb tradycyjny, z kremacją, katolicki, świecki, bądź w jeszcze innym obrządku.

Wybór trumny lub urny

Po tym, jak rodzina osoby zmarłej wybierze rodzaj pochówku, może wybrać trumnę – jeśli jest to pogrzeb tradycyjny lub urnę w przypadku podjęcia decyzji o pogrzebie z kremacją. Dom pogrzebowy oferuje szeroki wybór wzorów, kolorów i wykończeń trumien i urn. To, które zostaną wybrane, będzie zależeć przede wszystkim od upodobań rodziny osoby zmarłej bądź od woli zmarłego – jeśli jeszcze przed śmiercią wyraził takie życzenie. Każde z nich są wykonane z należytą starannością i elegancją.

Wszelkie dodatkowe elementy zależą już od gustu, a także możliwości finansowych klientów. Pracownicy zakładu pogrzebowego pomogą wybrać najlepszą opcję – taką, która będzie odpowiadać rodzinie osoby zmarłej pod każdym względem. Do wyboru są także tabliczki na urny lub trumny. Dostępne są w kilku wzorach i rozmiarach, a wykonane są w mocnego aluminium. Choć zawierają niewiele informacji – imię, nazwisko, datę urodzenia i datę śmierci osoby zmarłej, to są niezwykle istotnym elementem. Dzięki temu będzie można łatwo znaleźć miejsce pochówku.

Oprawa uroczystości pogrzebowych

Kiedy zostaną ustalone już najważniejsze kwestie związane z pogrzebem, można przystąpić do wyboru poszczególnych, drobnych, ale równie ważnych elementów związanych z organizacją pochówku. W przypadku pogrzebu katolickiego, przygotowania są połączone często także z zamówieniem mszy świętej, przeprowadzane są w porozumieniu z księdzem, który będzie sprawował obrzędy. Istnieje jednak jeszcze wiele innych możliwości i elementów, które mogą uzupełnić i upiększyć uroczystości pogrzebowe.

Zakład pogrzebowy oferuje także wieńce, kwiaty, klepsydry, ale również oprawę muzyczną czy przygotowanie mowy pogrzebowej. Może ją wygłosić ktoś z rodziny lub mistrz ceremonii, który weźmie pod uwagę wszystkie informacje i sugestie, które rodzina chciałaby w takiej mowie zawrzeć. Dobry dom pogrzebowy pomoże w przygotowaniu uroczystości pogrzebowych także w niełatwych momentach, kiedy do śmierci osoby bliskiej dojdzie poza granicami kraju. Zajmie się wtedy sprowadzeniem ciała we właściwych warunkach, z odpowiednim zabezpieczeniem, dopilnuje też wszystkich formalności związanych z transportem. Następnie, już na miejscu, pomoże w przygotowaniu organizacji pogrzebu.

Źródło: Elizjum – zakład pogrzebowy Warszawa

0 Comments

Leave a Comment