piątek, 30 października, 2020

Chociaż liczba instalacji fotowoltaicznych montowanych w Polsce rośnie w ekspresowym tempie, nadal wielu rodakom trudno uwierzyć w opłacalność rozwiązań tego typu. Czy naprawdę można bez dodatkowych opłat produkować czystą energię elektryczną i zasilać nią gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo? Wierzymy, że tak. Czy fotowoltaika jest opłacalna? Co ma wpływ na jej rentowność?

Od czego zależy opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Wokół opłacalności fotowoltaiki narosło wiele mitów, jak chociażby ten o dodatkowych kosztach podtrzymania łącza, jakie inwestor ma rzekomo płacić przedsiębiorstwu energetycznemu. Nic więc dziwnego, że wiele osób wciąż zastanawia się, czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne to dobry pomysł.

Określenie rentowności przedsięwzięcia dodatkowo utrudniają nieaktualne informacje o wysokich kosztach uzyskania 1 kWp mocy instalacji. Kwota 10000 zł/1 kWp nawet najgorliwszego aktywistę na rzecz środowiska naturalnego może skutecznie odstraszyć. Żeby jednak dokonać analizy stopy zwrotu inwestycji, inwestor powinien poznać czynniki wpływające na opłacalność przedsięwzięcia. Zalicza się do nich:

  • koszt inwestycji – powinien on uwzględniać nie tylko rzeczywistą cenę materiałów, ale i koszt montażu ogniw fotowoltaicznych z uwzględnieniem rodzaju instalacji. 
  • kąt nachylenia dachu, jego położenie względem kierunków świata oraz zacienienie – aspekty te mają bezpośrednie przełożenie na efektywność instalacji fotowoltaicznej oraz odpowiedni dobór jej mocy. Najkorzystniejszą opcja to ta pozwalająca na skierowanie paneli słonecznych w kierunku południowym z nachyleniem od 30 do 40 stopni i bez zacienienia. Pozwala to na montaż jakościowych, ale rozsądnych cenowo paneli słonecznych, co obniża koszt inwestycji,
  • zużycie energii elektrycznej – im jest ono większe, tym bardziej montaż fotowoltaiki się bardziej opłaca. Ważne jest w tym przypadku dokładne określenie wielkości konsumpcji prądu, gdyż instalacja zbyt dużej mocy znacznie obniży rentowność przedsięwzięcia,
  • sprawność i moc paneli słonecznych – przyjmuje się, że w Polsce każdy 1 kWp odpowiednio zamontowanych paneli słonecznych powinien wyprodukować około 1000 kWh w ciągu roku. Wiele jednak zależy od wspomnianych wyżej czynników, czyli kąta nachylenia dachu czy też zacienienia, a także odpowiedniej wentylacji i temperatury. 
  • wzrost cen energii elektrycznej – tego, o ile dokładnie zdrożeje prąd, nie da się dokładnie przewidzieć. Jedno jest pewne – podwyżek cen energii elektrycznej nie da się uniknąć. Im większy będzie wzrost cen prądu, tym inwestycja w fotowoltaikę będzie bardziej opłacalna.

Fotowoltaika w Polsce – czy się opłaca?

Wbrew obiegowej opinii efektywność fotowoltaiki w Polsce jest bardzo wysoka. Z każdego 1000 kWp instalacji uzyskać można od 950 do 1200 kWh (z uwzględnieniem wszelkich strat). To wynik lepszy niż w Niemczech – światowego lidera w produkowaniu prądu ze słońca. Maksymalizuje to opłacalność przedsięwzięcia.

Przyjmuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 8-10 latach od montażu instalacji. W przypadku korzystania z dofinansowań i ulg czas ten ulega skróceniu do 6-9 lat. Wszystko zależy jednak od indywidualnej specyfiki projektu. Po tym okresie fotowoltaika będzie przynosić już tylko zyski.

Biorąc pod uwagę fakt, że żywotność paneli sięga ok. 30 lat, na energii pochodzącej ze słońca można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest zatem bezsprzeczna. Nie dziwi zatem fakt, że na jej montaż decydują się już nie tylko klienci indywidualni czy też przedsiębiorstwa, ale i spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły i instytucje publiczne. Wszystko po to, by obniżyć dynamicznie zmieniające się ceny prądu.

Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna

0 Comments

Leave a Comment