Ocieplenie budynku to złożony proces, który nie tylko chroni dom przed utratą energii cieplnej, ale także pozwala na jego wizualną odnowę. By móc cieszyć się długotrwałym efektem oraz profesjonalnie zabezpieczonym budynkiem należy wybrać odpowiedni sposób wykończenia elewacji. Od lat ogromnym uznaniem cieszą się różnego rodzaju tynki akrylowe, które pozwolą gustownie odmienić wygląd budynku, nadając mu świeżość i elegancję. Dzięki skuteczności oraz łatwości użycia od lat są polecane przez wielu fachowców, którzy przekonali się o wysokiej jakości i doskonałych walorach użytkowych tych produktów.
Tynk akrylowy – skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Elewacja każdego budynku jest narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych – są to przede wszystkim niskie temperatury, osadzanie się wilgoci, tworzenie się nalotów, jak również wypłowienie materiału bądź jego deformacja w związku z oddziaływaniem słońca. Ważne zatem jest, by wybrany tynk tworzył dodatkową ochronną strukturę na powierzchni obiektu. Stosowanie tynku akrylowego powoduje, że ściana jest odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań bądź delikatnych obtłuczeń. Jest to ważne, ponieważ z biegiem czasu ściana budynku pozostaje odporna na działanie czynników zewnętrznych i gwarantuje doskonały wygląd na lata. Dodatek silikonu powoduje także, że powierzchnia elewacji ma zdolności samooczyszczające się – jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, bowiem nie wymaga dodatkowego nakładu prac związanych z ewentualnym czyszczeniem i impregnacją elewacji.
Gwarancja najwyższej jakości
Wybranie sprawdzonych rozwiązań podczas prac remontowych daje gwarancję, że efekt finalny będzie nie tylko w pełni zadowalający, ale także długotrwały. Elewacja, oprócz walorów estetycznych, ma za zadanie spełniać również funkcje ochronne dla ścian budynku. Tynk akrylowy z domieszką preparatów biobójczych skutecznie hamuje zjawisko tworzenia się porostów, mchów oraz wchłaniania wilgoci. W sprzedaży dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych, toteż możliwe jest stworzenie dowolnej aranżacji budynku. Warto wspomnieć, że tynk akrylowy, oprócz szerokiej gamy kolorów, jest dostępny w kilku wersjach ułatwiających jego aplikację na podłoże. W sprzedaży wyróżnić można tynk akrylowy natryskowy oraz tynk o strukturze “baranka” lub “kornika” – takie materiały pozwalają uzyskać strukturę pożądaną przez inwestora.
Wspomniane rozwiązanie cieszy się także uznaniem wśród wielu fachowców z branży budowlanej, którzy chwalą i podkreślają unikatowe właściwości tynków akrylowych. Ich aplikacja jest bardzo prosta, jednocześnie niezajmująca sporo czasu – na wcześniej przygotowane podłoże należy nanieść cienką warstwę tynku na ścianę budynku za pomocą pacy po to, by następnie delikatnymi, kolistymi ruchami równomiernie rozprowadzić materiał. Cała operacja wymaga tego, by dana powierzchnia została wykonana w jednym czasie bez konieczności organizowania przerw – w ten sposób materiał jednolicie zwiąże się z podłożem tworząc silną strukturę. Oczywiście należy pamiętać, że skrupulatne i dokładne przeprowadzanie aplikacji pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt, który przełoży się na stronę wizualną obiektu. Właściwości tynku sprawiają, że, jak wspomniano już wcześniej, jest to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań – przemawia za tym także dosyć niski koszt zakupu oraz szeroka paleta barw tynków akrylowych. Jest to także oszczędność, bowiem decydując się na inne rozwiązania należy brać pod uwagę konieczność zakupienia farb, które muszą zabezpieczyć elewację – w przypadku tynków akrylowych nie występuje konieczność dodatkowego malowania ścian. Jest to zatem ciekawa alternatywa dla pozostałych materiałów budowlanych dostępnych na rynku.
Podsumowując, stosowanie tynku akrylowego jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się elegancką elewacją przez długie lata. Właściwości hydroizolacyjne oraz odporność na czynniki zewnętrzne podkreśla wysoką jakość produktu. Warto pamiętać, aby wybór odpowiedniego materiału skonsultować z doświadczonym doradcą budowlanym, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie dla konkretnego budynku.
Źródło: Kosbud