W przypadku konieczności zorganizowania transportu warto wybrać sprawdzonego i doświadczonego spedytora – jego doświadczenie oraz znajomość branży pozwolą cieszyć się skuteczną i bezproblemową usługą. Kim zatem jest spedytor i jakie są jego obowiązki?
Liczy się charyzma i kreatywność
Organizacja transportu jest bardzo złożonym zjawiskiem, w którym nawet najdrobniejsze pomyłki bądź uchybienia mogą sporo kosztować. Dlatego niezwykle istotne jest to, by spedytor zajmujący się planowaniem transportu był zarówno osobą dokładną i rzetelną, jak i kreatywną. Śledzenie i korzystanie z innowacyjnych metod oraz alternatywnych źródeł przewozu opłaca się przewoźnikowi i klientowi.
Złożoność zadań, jakie należą do spedytora, jest naprawdę spora – pierwszym podstawowym obowiązkiem jest skrupulatne zaplanowanie trasy przejazdu wraz z uwzględnieniem wszystkich spraw technicznych, takich jak chociażby dokumentacja. Wybór przewoźnika, jak również środka transportu spoczywa po stronie spedycji. Często w przypadku transportu międzynarodowego i międzykontynentalnego okazuje się, że przewóz towarów drogą morską lub kolejową staje się atrakcyjniejszym rozwiązaniem, niż wybór tradycyjnego środka transportu. Oczywiście w przypadku świadczenia usług door to door spedytor musi zaplanować całą operację związaną z załadunkiem i przeładunkiem towaru. Posiłkowanie się kilkoma rodzajami transportu w ciągu kilku ostatnich lat stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, które pozwala wynegocjować korzystną stawkę dla klienta.
Praca 24/7
Chcąc wykonywać zawód spedytora trzeba liczyć się z tym, że prawdą jest, że potencjalny kandydat musi mieć stalowe nerwy, umiejętność przewidywania i radzenia sobie w nagłych sytuacjach. Ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na spedytorze, nie ogranicza się jedynie do planowania przejazdu – to także wspomniane wcześniej organizowanie transportu zastępczego w kryzysowych sytuacjach. Wszystko po to, by klient zlecający transport mógł skupić się na innych aspektach związanych z prowadzeniem swojej działalności.
Korzystanie z usług sprawdzonego spedytora to gwarancja kompleksowości usług. W przypadku transportu międzynarodowego spedytor zajmuje się odprawą celną, Oczywiście istnieje kilka rodzajów związanych z pracą spedytora – oprócz tego, zajmującego się spedycją drogową, wyróżnia się spedytora morskiego, lotniczego oraz kolejowego. Najprościej mówiąc spedytor jest osobą, która czuwa nad poprawnym przebiegiem transportu. Jego doświadczenie sprawia, że zaproponuje on najkorzystniejsze rozwiązanie z uwzględnieniem optymalizacji kosztów, jakie musi ponieść zleceniodawca. Istotne jest także kontrolowanie i przygotowanie ładunku do podróży – poprawne zabezpieczenie towaru i dostosowanie powierzchni przewozowej do specyfikacji ładunku pozwala uchronić go przed ewentualnymi szkodami.
Spedytor – osoba wielozadaniowa
Oprócz predyspozycji w postaci charakteru, liczy się także umiejętność posługiwania się językami obcymi. Kontakt z zagranicznymi firmami sprawia, że komunikacja w języku obcym jest zupełnie naturalną rzeczą. Jak zatem zostać spedytorem? Istnieje kilka dróg – po pierwsze liczy się wspomniane wcześniej doświadczenie. W tej branży ciężko mówić o konkretnym schemacie pracy. Liczy się znajomość przepisów oraz specyfiki branży. Od pewnego czasu szkoły średnie oraz wyższe oferują możliwość kształcenia potencjalnych kandydatów na wspomniane stanowisko – jest to zatem świetny krok, który przybliży kandydatom charakter tej pracy.
Podsumowując, zlecenie transportu odpowiedniej firmie spedycyjnej jest świetnym i często praktykowanym rozwiązaniem. Klient chcący przetransportować ładunek zyskuje kompleksowość usług oraz informacje związane z przebiegiem zlecenia. Warto pamiętać, że wybór sprawdzonego i doświadczonego spedytora nie tylko pozwala uniknąć ewentualnych wpadek, ale także wynegocjować atrakcyjne stawki, które sprawiają, że całościowa kwota operacji zostaje zoptymalizowana.