piątek, 30 października, 2020

Prezentacje multimedialne towarzyszą nam nieustannie przez całe świadome życie. Przygoda ze slajdami rozpoczyna się już w podstawówce. Na studiach nabieramy wprawy w ich przygotowywaniu, a w pracy jesteśmy rozliczani z ich skuteczności. Narzędzia multimedialne stały się nieodłącznym elementem rozwoju i edukacji człowieka XXI wieku. Era suchych informacji przestała nam wystarczać. Potrzebujemy wielu bodźców w jednym czasie do koncentracji uwagi: tekstu, obrazów, animacji i dźwięków. Sprawdźmy, co sprawia, że prezentacje multimedialne są tak chętnie  wykorzystywane na wszystkich płaszczyznach naszego zawodowego życia!

Zdolność koncentracji uwagi- towar deficytowy

Koncentracja uwagi to umiejętność świadomego skupiania się na określonej (nie zawsze ciekawej, czy przyjemnej) dla nas czynności, z jednoczesnym unikaniem rozpraszania uwagi na wątki poboczne. Posiada ją każdy człowiek. Stopień opanowania tej kompetencji jest u ludzi zróżnicowany. Okazuje się, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii (które niewątpliwie są skutecznymi rozpraszaczami), nasza umiejętność koncentracji uwagi słabnie. Nieustannie przychodzące powiadomienia z mediów społecznościowych i sygnały nowych wiadomości z kilku komunikatorów potrafią namieszać w naszych głowach. Choć wydaje nam się, że nad wszystkim panujemy, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi potrzebujemy więcej czasu na dokończenie przerwanej czynności. 

Co zrobić, aby w dobie multimedialnego przekazu poprawić tak ważną umiejętność koncentracji uwagi?

Prezentacje multimedialne a koncentracja uwagi

Wyobraźmy sobie dwie osoby, które mają omówić na forum jakieś zagadnienie. Jedna z nich, przywiązana do tradycji – stoi przed nami, trzymając w dłoniach kilka kartek. Zaczyna przemowę. Po około 3 minutach zaczynamy interesować się latającym po sali owadem i nasłuchujemy o czym opowiada koleżanka, która siedzi obok. Z wykładu nie zapamiętujemy absolutnie nic. Drugi prelegent rozpoczyna prezentację multimedialną. Przenosimy uwagę na rzutnik i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. W tle słychać pobudzającą muzykę. Na ekranie wcale nie ma nudnego tekstu, a wypunktowane meritum. Co więcej, prowadzący żywo omawia poszczególne slajdy, wykorzystując animacje i logiczne grafiki. Po kilkunastu minutach dziękuje za uwagę, a my jesteśmy zachwyceni zapamiętaną w tak przystępny sposób wiedzą! Widać różnicę?

Prezentacje multimedialne w przekazie informacyjnym – zalety

Przyjrzyjmy się teraz zaletom przekazu poprzez prezentacje multimedialne.  Należy zaznaczyć, że tylko ciekawa i dobrze przygotowana prezentacja przyniesie poniższe efekty.

  • Atrakcyjność przekazu wpływa na lepsze zapamiętanie materiału.
  • Wyręczanie wyobraźni poprzez pokazywanie omawianych zjawisk skutkuje natychmiastową koncentracją uwagi.
  • Szerszy punkt widzenia.
  • Atakowanie wielu zmysłów na raz (wzroku, słuchu oraz odczuć poprzez interakcje) pozwala trafić z przekazem do każdego.
  • Interaktywność wpływa na zwiększenie aktywności, co z kolei sprzyja szybszemu przyswajaniu nowej wiedzy.

Przedstawione korzyści wykorzystywania prezentacji multimedialnych przemawiają za ich wykorzystywaniem wszędzie tam, gdzie zależy nam na zapamiętaniu przekazu przed odbiorców: w szkole i na studiach, podczas zjazdów i konferencji branżowych oraz w pracy.

Praca zawodowa i prezentacje multimedialne

W pracy często stajemy przed zadaniem przygotowania prezentacji. Przygotowanie fachowej prezentacji multimedialnej nie należy jednak do łatwych zadań. Zasady, o których trzeba pamiętać przy jej projektowaniu nie są oczywiste. Pomimo licznych ułatwień i możliwości, które oferują nam twórcy przykładowo programu PowerPoint– nie każdy potrafi stworzyć dobrą prezentację multimedialną. Jeśli potrzebujemy profesjonalnej prezentacji multimedialnej, która porwie tłumy – najlepiej oddelegujmy to zadanie specjalistom.

Podsumowując, prezentacje multimedialne towarzyszą nam na każdym etapie rozwoju społecznegow szkole, na studiach i w pracy. Nie bez powodu należą do najczęściej wykorzystywanych narzędzi multimedialnych. Odpowiednio przygotowana prezentacja multimedialna wpływa korzystnie na przyswajanie nowych informacji, a dzięki wielowymiarowemu oddziaływaniu na zmysły, przekaz trafia do wszystkich. Nie wahajmy się więc sięgać po to nowoczesne narzędzie, które pozwala nam- społeczeństwu XXI wieku skoncentrować uwagę na przekazie!

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji 

0 Comments

Leave a Comment