Badania USG różnych organów i części ciała dało lekarzom zupełnie nowe możliwości w stawianiu szybszych i trafniejszych diagnoz. Oprócz tego pozwoliło zrezygnować z innych inwazyjnych i bolesnych zabiegów diagnostycznych. Szczególnym przykładem badania USG jest USG Dopplera. Wykorzystuje ono zjawisko Dopplera polegające na odbijaniu się fal ultradźwiękowych od obiektów w ruchu. Pozwala ono obrazować również płynącą krew, określać kierunek i prędkość jej przepływu. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych jest pierwszym badaniem, jakie należy wykonać przy nawracających omdleniach i zawrotach głowy.
W jakim celu wykonuje się badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych
Tętnice szyjne i kręgowe są głównymi tętnicami szyi. Dostarczają krew do głowy i mózgu. Tętnice szyjne i kręgowe są badane za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej w celu oceny zwężenia lub niedrożności oraz obecności tętniaków. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych jest nieinwazyjną procedurą diagnostyczną, która służy do wykrywania zwężenia lub niedrożności tętnic szyjnych, które mogą prowadzić do udaru mózgu.
W omdleniu i zawrotach głowy przepływ krwi w tętnicach kręgowych i szyjnych jest asymetryczny. Dzieje się tak, ponieważ gdy pacjent traci przytomność lub zawroty głowy, zmniejsza się przepływ krwi do mózgu. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych może być wykorzystane do zdiagnozowania przyczyny omdleń lub zawrotów głowy. Można go również wykorzystać do ustalenia, czy pacjent wymaga leczenia. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych jest skutecznym narzędziem w diagnostyce omdleń lub zawrotów głowy. Może być również używany do określenia, czy pacjent wymaga leczenia oraz planowania tego leczenia.
USG Dopplera przy diagnostyce zawrotów głowy i omdleń
Ultrasonografia dopplerowska to technika diagnostyczna, która wykrywa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Można ją wykorzystać do sprawdzenia, czy tętnica szyjna nie jest zablokowana, co może prowadzić do udaru. Obrazowanie ultradźwiękowe to nieinwazyjna technika, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Jest stosowana od dziesięcioleci w położnictwie i ginekologii, a także w innych dziedzinach, takich jak kardiologia.
USG tętnicy szyjnej z dopplerem jest zalecane w przypadku zawrotów głowy i powtarzających się omdleń. Ten test może wykryć wszelkie zwężenia lub blokady w tętnicach, które mogą powodować te objawy. Test Dopplera był z powodzeniem stosowany do sprawdzania wszelkich problemów naczyniowych lub zwężenia tętnic szyjnych. USG Doppler może również zidentyfikować inne przyczyny zawrotów głowy i omdlenia, takie jak nieprawidłowa regulacja ciśnienia krwi w mózgu, choroby serca i problemy z uchem wewnętrznym lub układem nerwowym.
Zwężenie tętnicy szyjnej tradycyjnie diagnozuje się za pomocą angiografii, która polega na wprowadzeniu cewnika do tętnicy i wstrzyknięciu do niej materiału kontrastowego. Wraz z postępem technologicznym tę procedurę zastąpiono ultradźwiękami Dopplera. Ultrasonografia dopplerowska tętnic szyjnych jest nowoczesną, nieinwazyjną techniką diagnozowania choroby tętnic szyjnych.
Inne wskazania do wykonania badania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych
Zawroty głowy i omdlenia nie są jedynymi wskazaniami do badania USG dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych. Objawy, które należy zbadać, to także pamięć, wzrok, zaburzenia równowagi, dzwonienie w uszach, bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi.
USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie tylko pomaga ocenić ogólny stan tętnic, ale także dostarcza informacji o ich przekroju i sprawności oraz umożliwia analizę prędkości przepływu krwi. Jest to również najlepsza metoda diagnostyczna do diagnozowania niewydolności zastawki żylnej, ponieważ pokazuje dokładnie, gdzie krew przepływa szybciej, wolniej i gdzie jest pobierana. W trosce o zdrowy układ krążenia należy regularnie wykonywać USG Dopplera.