piątek, 30 października, 2020

Rękawice robocze sprawdzają się przy wielu pracach. Często bez nich dłonie pracowników byłyby mocno zniszczone lub też wykonanie pracy byłoby niemożliwe ze względu na śliskość materiałów. Rękawice robocze zwiększają przyczepność i pewność uchwytu. Jednak nie można zapominać o funkcjach ochronnych, jakie spełniają rękawice robocze. Czy wszystkie rękawice robocze są jednakowe i czy w takim samym stopniu zabezpieczają ręce pracowników? Na co zwrócić uwagę, by rękawice robocze stanowiły solidną ochronę rąk pracowników?

Jaką ochronę zapewniają rękawice robocze?

Rękawice robocze i rękawice ochronne, podobnie jak odzież robocza i odzież ochronna, nie są tym samym. Rękawice robocze zapewniają niski poziom ochrony rąk i dłoni. Przede wszystkim zabezpieczają przed zabrudzeniem rąk substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia, dającymi się stosunkowo łatwo usunąć. Bardzo często są stosowane przez osoby sprzątające przy użyciu standardowych, ogólnodostępnych środków czyszczących, przez malarzy, ale również na różnego typu budowach i wszędzie tam, gdzie ważny jest pewny chwyt i istnieje możliwość uszkodzenia naskórka bądź skóry. 

Rękawice robocze często są również stosowane podczas prac w ogrodzie i drobnych prac przy domu. Niezależnie od typu lub materiału, z jakiego zostały wykonane, rękawice robocze nie chronią przed żrącymi cieczami czy przed napięciem elektrycznym, nie stanowią także ochrony antywibracyjnej oraz antywstrząsowej. Jednak z powodzeniem zabezpieczą przed drzazgami czy drobnymi odpryskami metali mogącymi wbić się w skórę. Warto także pamiętać, że większość rękawic roboczych jest wykonana z materiałów dobrze przepuszczających powietrze. Dzięki temu skóra oddycha, a dłonie nie pocą się nawet przy wielogodzinnej pracy z użyciem rękawic. 

Większość typów rękawic roboczych jest także dostępnych w wersji zimowej, czyli z dodatkowym ociepleniem wewnątrz. Dzięki temu wykonywanie prac wymagających rękawic roboczych jest możliwe również wtedy, kiedy temperatury mocno spadają.

Rodzaje rękawic roboczych

Rękawice robocze mogą być zrobione z bardzo różnych materiałów, w zależności od tego, do jakich prac mają zostać wykorzystane. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonano rękawice robocze, możemy wyróżnić rękawice drelichowe, drelichowe wzmacniane skórą, skórzane, rękawice dziane oraz rękawice całotworzywowe wykonane z tworzyw sztucznych bądź naturalnych (lateksowe, nitrylowe, winylowe, neoprenowe). 

Dodatkowo można podzielić rękawice robocze ze względu na ich krój i wielkość, ponieważ również według tego kryterium wybór jest nie mały. I tak wyróżniamy rękawice pięciopalcowe, trzypalcowe i jednopalcowe, a ponadto rękawice robocze bezpalcowe, rękawice robocze o skróconych palcach, rękawice biologiczne, rękawice standardowe, rękawice robocze długie, proste, z mankietem, ze ściągaczem oraz zapinane na rzep. Widać więc, że wybór jest szeroki i zakup należy dostosować do potrzeb i typu wykonywanej pracy.

Kiedy stosować rękawice robocze?

Rękawice robocze stosowane są w wielu różnych branżach oraz przy wielu pracach i zadaniach. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie stosowanie rękawic ochronnych jest zbędne, a mimo to trzeba ochronić ręce pracowników. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane w pracach domowych są rękawice gumowe. Można ich używać przy wszelkiego rodzaju pracach porządkowych oraz przy sprzątaniu z użyciem standardowych, ogólnodostępnych środków. Równie popularne i często stosowane są różnego typu rękawice dzianinowe

Rękawice robocze dzianinowe dostępne są jako rękawice bawełniane, poliamidowe, poliestrowe i kevlarowe. Często rękawice dzianinowe są również powlekane gumą lateksową lub innym typem gumy. Powleczenie może być wykonane na całej ich powierzchni lub tylko od wewnętrznej strony – dla zwiększenia przyczepności. Dodatkowo wiele ciężkich prac, w dużym stopniu angażujących dłonie, może wywoływać powstawanie odcisków. Zastosowanie rękawic roboczych uchroni również przed tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Źródło: Glovex – hurtownia BHP

0 Comments

Leave a Comment